УГГ-40 і Кіровоградщина: ми маємо пам`ятати

40-річчя від дня створення Української громадської групи сприяння дотриманню Гельсінських угод (УГГ) стало приводом для представників активної громади міста зібратися у залі Кіровоградської облдержадміністрації за круглим столом. Серед учасників – освітяни, журналісти,управлінці, історики та громадські діячі, зокрема представники ГО «Територія успіху»: ініціатор зустрічі Інга Дуднік та координатор громадської приймальні, юрист Євген Гурницький.

Камерний, на перший погляд, захід мав на меті ухвалення важливого проекту резолюції, якою передбачено ряд інформаційно-просвітницьких заходів на вшанування пам’яті учасників УГГ, її актуальності та історичної важливості для становлення правозахисного руху в Україні.


Лариса Шинкаренко: Перша згадка у документах США виключно про Україну стала можлива завдяки УГГ

Викладачка КЗ «Педагогічний ліцей» Лариса Шинкаренко розпочала зустріч із короткого історичного екскурсу, прикро зазначивши, що попри актуальність УГГ (у бланках ЗНО з історії цій темі присвячено 4 питання), у підручниках – всього два абзаци у розділі «Суспільні рухи». А між тим це був унікальний у боротьбі за незалежність момент – створити у середині 70-х рр. правозахисного осередку з надією у майбутньому послабити тоталітарний режим.

Головного ініціатора скликання правозахисників зараз назвати важко. Свій вагомий внесок зробили і Лесь Бердник, і Левко Лук’яненко, і Микола Руденко…

Із останнім п. Лариса познайомилася ще в дитинстві через його роман «Остання шабля». Тоді ще він був заборонений,і попри свій захват від твору, яким хотілося поділитися, попереджена татом, вона не могла навіть показати комусь книгу.

8 листопада 1976 р. Микола Руденко представив на розгляд Декларацію сприяння виконання Гельсінських угод, що мало на меті публічно заявити самим українцям про створення такого осередку, а також позиціонувати Україну як державу, яка може самостійно представляти свої інтереси. Реакція уряду УРСР не змусила себе довго чекати: секретар ЦК КПРС Юрій Андропов незабаром висловився, що такі групи переслідують мету поставити під сумнів добрі наміри партії і підривають статус Радянського Союзу, який буцімто без того не збирається дотримуватися підписаних ним Гельсінських угод. Кілька місяців по створенні УГГ почалися репресії учасників УГГ і тих, хто підтримував її діяльність.

Натомість УГГ була підтримана Московською гельсінською групою та урядом США. Рональд Рейган підписав Прокламацію, яка проголошувала 9 листопада 1982 року було Днем Української гельсінської групи. ЗМІ підтверджували,що згадана Прокламація стала першим в історії США президентським актом, який стосувався виключно України.

10 років по тому у США вийшли друком у підбірці документи про історію створення УГГ і становлення правозахисного руху в Україні. Потім естафету підхопила Харківська правозахисна група, на чолі з Євгеном Захаровим, яка намагалася зберегти зернятка свободи, попри репресії.

Василь Бондар та Світлана Орел: 

Деякі матеріали про Ярослава Лесіва ви можете знайти у різних виданнях: "Дзеркало тижня", "З перших уст", "Перша електронна газета".


Інга Дуднік: УГСПЛ – правонаступниця та ідейна послідовниця УГГ

Зараз у Кіровоградській області три організації, що є дійсними членами Украї УГСПЛ: Асоціація «Громадські ініціативи», ГО «Флора» та ГО «Територія успіху». Ми працюємо із правозахистом легально, без страху, що вночі до нас прийдуть, кудись заберуть чи ми вже не побачимо своїх дітей. Та лише кілька десятків років було не так: 41 особа, що входила до складу УГГ, розділила між собою 550 років примусового утримання у психічних лікарнях, ув’язнень, таборів. Вижило тільки 17, спогади яких стали надбанням інституту пам’яті.


Учасники також переглянули відео-звернення Світлани Алєксєєвої, очільниці Московської гельсінської групи і очевидиці створення УГГ. Це також і свідчення тих подій і умов, за яких закладався фундамент правозахисного руху в Україні, а також про тих, хто був засновником УГГ.

УГСПЛ – право- та ідейнопослідовниця УГГ. До УГСПЛ можна і треба долучатися тим громадським і благодійним організаціям, діяльність яких передбачає правозахисну складову. Допомога громадянам надається юристами у вигляді безкоштовних консультацій у громадських приймальнях (одна із 30 по всій Україні діє і в Кропивницькому в ГО «Територія успіху») та представництва інтересів у суді (за потреби). Юристи громадських приймалень моніторять типові випадки порушення прав людини...
2 comments (Add your own)

1. wrote:
Hey there! I've been reading your blog for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a
shout out from Huffman Tx! Just wanted to say keep up the excellent work!

15/05/2019 @ 2:37 PM

2. wrote:
Right away I am ready to do my breakfast, once having my breakfast coming over
again to read other news.

16/05/2019 @ 7:39 AM

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.