Марина Говорухіна і #РицаріКруглогостолу (Частина 2)

«Ви робите багато класних речей, вмійте їх правильно доносити» – про це друга частина текстівки із тренінгу Марини Говорухіної для НУО Кропивницького та області. Першу частину дилогії читайте тут.

Вау-проекти

Як привернути увагу до свого проекту/ідеї? Викликати емоції. Немає емоцій – все залишиться непоміченим. Якщо ви робите проект, після якого людина не посміхається, не задумується, не засмучується – це продукт в нікуди.

Якщо ви робите проект, про який не можна сказати «вау», – це поганий проект (див. п.1 у розділі "По темі: що подивитися і що почитати" ↓). Часто громадські організації роблять щось «для донора» або тому, що вже взялися реалізовувати цей задум. Хоча самі донори також схвалюють креатив.

Креатив може бути втіленим будь-де: є купа сумок, які роздають під час зустрічей і конференцій, ви їх складаєте вдома, роздаєте друзям і рідко носите із собою. Є купа футболок із тих же конференцій, і в них ви, у кращому випадку, спите. Проте в той же час – це необмежене поле для творчості і втілення вашого креативу. Якщо ви зробили круту футболку, про яку сказали «вау», – значить ви не дарма витратили гроші донора.


 «Улыбайтесь, господа!»: все нестандартне запам’ятовується

Ми, громадські активісти, як ні хто, часто робимо все із серйозними обличчями. Ті, хто роблять щось інакше, вже виділяються. Наприклад, коли працюєте над неймінгом організації (в ідеалі – одне слово) чи слоганом, – перевіряйте на емоції.

Те ж саме можна сказати про серйозні відео, які знімають НУО: скільки переглядів вони набирають – 5-7? Ну, за хорошої розкрутки, може, і 122. А ось, приміром, відео однієї людини, які набирають мільйони переглядів. Цей чоловік всього-на-всього розсмішив людей.

Не бійтеся сміятися, і тому числі над собою. Бійтеся сміятися над цільовою аудиторією: одна алкогольна компанія трошки показала своїх клієнтів трохи нетверезими, і зараз ми не можемо згадати назви тієї компанії. 

Цільова аудиторія дуже себе поважає. Тому сміятися з неї не можна, можна її смішити. Так, вибори мера Рейк'явіка виграв комік Йон Ґнарр, розсмішивши виборців консервативної серйозної столиці Ісландії.

Якщо ви займете нішу як організація, що здатна розсмішити свою цільову аудиторію, – вам гарантований успіх. На тлі усіляких проблем, що постійно висвітлюються у ЗМІ, дозвольте собі піднести людям ложечку меду: викличте емоції, розрядіть атмосферу.

Нестандартний підхід. до речі, – це те, що допоможе вам залучити кошти. Бо донорами можуть бути не тільки звичними для вас міжнародними фондами… Так громадська організація може співпрацювати із бізнесом, якщо придумає, пропозицію, від якої той не зможе відмовитися.


Як ви говорите із цільовою аудиторією?

Громадські активісти часто виходять у Facebook, соцмережу, користувачі якої хочуть почитати новини і розважитись. Але виходять із наступними типовими меседжами: «проблеми», «порушення», «дослідження», «прецедент», «встановити справедливість»… Щоб вас розуміли і цікавилися вашою діяльністю ті, для кого ви її ведете, пам'ятайте (крім того, що людину в першу чергу цікавить вона сама): із цільовою аудиторією треба спілкуватися її мовою. І подбати про наповнення ваших сторінок, за яке не соромно. Наприклад…

Тексти: Як ви робите пост про те, що пройшов тренінг? Нецікаво: такого числа, де, скільки людей пройшло на тренінг, з яких областей, якщо тренінг всеукраїнський… Як цікавіше: про спецназ юристів, який готували у Києві, наприклад. Вловлюєте різницю?

Фото: Часто публікують ті, де люди вийшли не дуже добре, і з приміщень, де погане освітлення. Краще: зробити кілька хороших загальнопланових фото поза приміщенням і з хорошим освітленням.

Відео: інформаційне – до 3 хв, реклама – до 30 секунд, зрозуміле без слів. Facebook «не дружить» із YouTube: якщо ви поширюєте відео із YouTube у Facebook, його продивиться менше людей, ніж коли його опублікувати безпосередньо у Facebook.

 

AIDA: оперна стратегія рекламників

Формулу з розробки рекламного звернення, яку винайшов у 1896 році Елмер Левіс, застосовують і донині рекламники, копірайтери, спічрайтери і ведучі вебінарів. Ось вона, геніальна у своїй простоті:

Attention – (англ. «увага») привертаємо увагу до продукту
Interest – (англ. «цікавість») викликаємо цікавість до його властивостей
Desire – (англ. «бажання») формуємо бажання мати цей продукт
Action – (англ. «дія») спонукаємо придбати продукт

Часто про НУО не знають і на заклик щось зробити, обрана цільова аудиторія задається питанням «а чо’ я?». Тому варто працювати над брендом організації, як і самим піарникам варто працювати над особистим брендом: щоби впливати на своїх підписників…

________________________________________________________________________

Що треба для творчого прориву?

 • Рішення вийти із рутини і робити тільки ті проекти, якими сам будеш пишатися.
 • Створити групу прориву в ГО (3-7 людей, які будуть думати про те, що буде цікавим).
 • Розділити генерацію, відбір і втілення (поетапно, не за один день).
 • Знайти хороших виконавців (дизайнерів, операторів, усіх, хто потрібен).
 • Подолати спротив (в ГО завжди будуть люди, не згодні щось міняти, бо ґранти і так дають).

_______________________________________________________________________

Відрізняйся або помри

НУО, про яку ніхто не знає, і яка лише бере гроші грантодавців, нікому не потрібна. Те, скільки людей стане на захист організації, коли її вирішать ліквідувати, показує наскільки добре вона доносить свої ідеї до ЦА.

Приверніть увагу 

 • розумно (і в рамках закону) застосовуйте партизанський маркетинг;
 • тиражуйте футболки, у яких хочеться фотографуватися;
 • показуйте складні теми весело (див. п. 4 розділу "По темі" ↓);
 • продумайте цікавий дизайн друкованої продукції. Часто ми випускаємо книги буклети на важливу тематику, але обкладинка, під якою подана ця важлива інформація може як спонукати до прочитання, так і відбити бажання брати книгу до рук. 

«Коли думаєте над обкладинкою – заінтригуйте людей, щоб вони захотіли цю штуку взяти у руку»


Креативні інструменти, які використовують «Каннські леви»

Генії реклами мають свої креативні фішки, які успішно використовують, щоб причарувати журі чи цільову аудиторію. Ось деякі з них. І пам’ятайте: часом «досить екстраваґантний» – не значить «не дієвий».

 • абсурдна альтернатива («але є спосіб краще»: нащо робити щось ідіотське, якщо можна робити щось нормальне);
 • екстремальні наслідки (перебільшені результати використання продукту: ми настільки круті, що…);
 • як буває погано, коли ваші послуги не використовуються;
 • екстремальні зусилля ("а як далеко ти можеш зайти, щоб…", "на що ти готовий піти…");
 • уніфікація (змінюємо навколишнє середовище під себе);
 • активація (спонукати щось робити, ввести інтерактив).

Маски, що приховують обличчя і відкривають чакри креативу 

Коли ви надягаєте маску/вигадуєте собі прізвисько і цим абстрагуєтеся від власного «я», ідеї до вас приходитимуть швидше і більш цікавіші, ніж зазвичай. Закрийте у своїй команді обличчя – і почніть креативити.


«Важливо, щоб ви зберегли цей заряд, креатив і бажання зробити щось «не так». Я саме за таку конкуренцію громадьких організацій в інформаційному просторі», – цими словами Марини Говорухіної фінішував тренінг. Тим же, хто досі не наситився дилогією креативних порад, пропоную список деяких креативних кейсів від тренера (з посиланнями на матеріали в інтернеті, ясна річ).

І нагадую: не ділитися порадами Марини Говорухіної – серйозно пошкодити карму своєї організації. І саме тому ви зараз поширюєте після прочитання цей текст.

По темі: що подивитися і що почитати

1) Том Пітерс «Вау!-проекти. Як перетворити будь-яку роботу на проект, який має значення»

2) Марина Говорухіна «Заборонена книга» (у вільному доступі)

3) Реклами-переможниці Каннських Левів (наприклад, ці)

4) "Справи про дискримінацію" Тваринний суд 

5) Заброньовано під кладовище для ВІЛ-позитивних людей (акція під Верховною Радою)

6) Інтерактивний ролик: тест «А раптом ти правозахисник?»

7) Соцреклама Amnesty Internayional в аеропортах проти торгівлі людьми

8) Футболки Центру інформації про права людини "Sex, Drugs, Human Rights"
____________________________________________________________

Зустріч століття відбулася в рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», що реалізується за підтримки Європейської Комісії та загального адміністрування ГО «Центр «Жіночі перспективи» (м. Львів)

Юля Ярова спеціально для ГО "Територія успіху"

No comments (Add your own)

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.