Найдемократичніший Статут Кіровоградщини – у Новоукраїнської громади

12 вересня 2017 року – історичний день для громадськості і місцевої влади Новоукраїнської об'єднаної територіальної громади, депутати якої прийняли поправки до Статуту, що можна вважати чи не зразковим для Кіровоградщини, а то і для всієї України. Це доводить: коли влада і громада готові співпрацювати задля спільної мети, результати не затримуються ні стихіями, ні... ремонтом у міськраді. 

Як було

"Статут громади був розроблений рік тому, 12 липня 2016-го. Це був формальний документ, який не давав змогу реалізувати свої права членам територіальної громади, містив дискримінаційні норми. Звісно, коли ми почали співпрацювати із громадою, то в роботі не могли оминути відповідність Статуту високим демократичним стандартам", – зазначає Інга Дуднік, виконавчий директор ГО "Територія успіху". До аналізу і розробки рекомендацій поправок до Статуту долучилися експерти громадських організацій "Територія успіху" (в рамках реалізації проекту «Не робіть для нас без нас», що є складовою діяльності за програмою DOBRE) та "Асоціація політичних наук". Проект нового Статуту із врахуванням правок був завчасно оприлюднений на сайті Новоукраїнської міськради, де кожен із депутатів та представників громади міг із ними ознайомитися.

Та вирішальне слово мали сказати депутати під час сесії, запланованої на 12 вересня 2017 року.

Голосування

Сесії міської ради не перешкодив навіть ремонт у сесійній залі: засідання перенесли у місцевий ДЮЦ. Попри тимчасові незручності, на сесію з'явився 21 депутат і міський голова – Олександр Корінний. Також на сесію запросили представників експертної групи, що працювала над Статутом: Євгена Гурницького (юриста громадської приймальні ГО "Територія успіху") та Дмитра Сінченка (ГО "Асоціація політичних наук").

Початок був багатообіцяючим: депутати одноголосно прийняли нову редакцію регламенту виконавчого комітету міськради і регламенту роботи міськради. Третім на порядку денному також ОДНОГОЛОСНО затвердили нову редакцію Статуту Новоукраїнської ОТГ з урахуванням правок експертів, які поділилися своїми враженнями від роботи міськради. 


"Я був присутнім на сесії і був приємно вражений живим діалогом, дискусією між депутатами, міським головою та громадськими активістами. Було видно, що депутати не приходили «кнопкодавити», а прислухались до аргументів і, якщо вважали їх достатньо вагомими, підтримували", – прокоментував подію експерт Дмитро Сінченко на сайті ГО «Асоціація Політичних Наук».

"Загалом міський голова і депутатський корпус налаштовані на те, щоб працювати відкрито, прозоро і дослухаються до думок експертів та громадськості щодо виходу на інший рівень своєї роботи. Депутатський корпус діє як згуртована команда: щодо регламенту і Статуту не було категоричних виступів про несприйняття принципів прозорості і доступності. Всі налаштовані працювати в новому руслі, що можна вважати спільним досягненням як громад, експертів, так і органів місцевого самоврядування", – говорить юрист Євген Гурницький і додає: – "З точки зору прозорості, підзвітності і принципів дотримання прав людини, Статут є одним із передових для ОТГ і міст України загалом".  

Новий Статут

...Має незабаром бути опублікований на сайті. Проте із ключових моментів уже зараз експерти виділяють два: розширення переліку форм участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, а також ухвалення необхідності зібрати 100 підписів за 45 днів (замість попередніх 700!) для набуття чинності електронних петицій. 

Це фініш одного із перших етапів роботи і дуже потужний старт для втілення майбутніх перспектив громади. Сподіваємося, у подальшому механізми локальної демократії почне ефективно використовувати і сама громада.

Фото Євгена Гурницького

__________________________________

Експертну оцінку Статуту Новоукраїнської ОТГ проведено в рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

No comments (Add your own)

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.