ВИКЛЮЧНЕ ПРАВО АДВОКАТІВ НА ПРЕДСТАВНИЦТВО В СУДІ VS КОНСТИТУЦІЙНІ ПРАВА УКРАЇНЦІВ: КОМЕНТАР ЮРИСТА

Зміни до Конституції України в частині правосуддя включають також запровадження монополії адвокатів на представництво в суді. Такі зміни обмежують обсяг чинних на сьогодні прав, задекларованих статтею 59 Конституції.

Монополію, тобто обмеження у виборі захисника, хочуть прописати саме в Конституції України – фундаменті, що закріплює права і свободи людини, а також обов’язки державних органів. Це матиме безповоротні наслідки. По-перше, закріплення монополії адвокатів саме у Конституції України – єдиний світовий приклад узаконення монополії недержавної самоврядної організації на рівні Конституції. По-друге, обмеження є неприпустимим, оскільки зміни безпідставно звужують зміст прав громадян на можливість вільного вибору захисника.

Представництво інтересів громадян
Питання про адвокатську монополію є гарячим для правозахисних організацій, які надають безоплатну правову допомогу, в тому числі і вторинну, представляючи інтереси своїх клієнтів в судах.
Під сумнів також ставиться і наявний рівень знань та кваліфікації порівняно із необхідними адвокатам для роботи зі специфічними категоріями населення (наприклад, ВПО, учасники АТО, інваліди, пенсіонери, малозабезпечені та ін.).
З іншого боку, преважна більшість тих, хто міг отримати від правозахисних організацій послугу у вигляді представництва в суді буде позбавлений такої можливості, а через високу вартість послуг адвоката взагалі буде позбавлений доступу до правосуддя в разі необхідності судового супроводу справи.

Представництво юридичних осіб
Уваги заслуговує питання представництва юридичних осіб – підприємств та державних органів. Наразі юридичних осіб – підприємств у судах здебільшого представляють штатні юрисконсульти. Отже, підприємства повинні будуть або посприяти отриманню адвокатського статусу юрисконсультами, або запросити на роботу адвоката. У випадку з державними органами держслужбовець не має права займатися адвокатською діяльністю. З цієї причини єдиним виходом буде винаймати адвокатські компанії через тендери за бюджетний кошт. Така обставина безпосередньо закладає корупційну складову.

Євген Гурницький,
керівник громадської приймальні УГСПЛ,  практикуючий юрист

No comments (Add your own)

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.