«ДОСТУПНЕ ПРАВОСУДДЯ» НА КІРОВОГРАДЩИНІ ОБГОВОРИЛИ ПІД ЧАС КРУГЛОГО СТОЛУ

У Міжнародний день прав людини, що відзначається 10 грудня, ГО «Територія успіху» зібрала за круглим столом у стінах Українсько-польського інституту бізнесу представників місцевих правових установ та громадських активістів. Предметом обговорень було обрано доступ пересічного громадянина до захисту своїх прав.

На обговорення було винесено ключові питання доступності судового захисту своїх прав пересічним громадянином у Кіровограді: фінансове — вплив підвищення суми судового збору та фізичне — архітектурна пристосованість судових будівель до можливостей людей з особливими потребами.

У першій частині обговорень Ігор Вьюн, журналіст і громадський діяч, член громадської спілки «Громадська варта» поділився власним досвідом участі у всеукраїнському проекті «Відчуй на собі». У рамках проекту всім охочим пропонувалося сісти в інвалідний візок і випробувати свій населений пункт на пристосованість до потреб людей із вадами здоров’я.

85-90% перевірених об’єктів у Кіровограді, Олександрії та Знам’янці (серед яких яскравим прикладом стала будівля Олександрійського міського суду, Кіровоградська дитяча міська поліклініка №1 та поліклініка №5, що на вул. Космонавта Попова) не пройшли випробування. Наявність численних похилих поверхонь — лише свідчення такого явища як «пандусоманія», як називають це самі люди у візках: це коли пандус є, та попри всі запевнення у його зручності, ним практично не можна скористатися.  «Головна мета проекту, — говорить Ігор, — подолати нашого найстрашнішого ворога — не чиновника, не пандус, не відсутність пандуса. Головне — подолати байдужість у собі, у кожному з нас». Тому що ця проблема не вирішується виключно додатковими надходженням із держбюджету.

Приміром, у своєму виступі, керівник Кіровоградського міського управління юстиції Людмила Гуріна наголосила на важливості виховання, перш за все  у дітей, толерантності.  Її підтримав і ректор Українсько-польського інституту, Олександр Гавриленко, принагідно згадавши, що закриті комунальні заклади для дітей із особливими потребами ізолюють їх від суспільства і сприяють виокремленню їх із суспільства.

У другій частині обговорень виступив координатор громадської приймальні ГО «Територія успіху» Євген Гурницький, представивши присутнім стратегію забезпечення доступу  до правосуддя. Ключовими пунктами було визначено:

  • Доступ малозабезпечених та соціально незахищених верств населення до правової освіти.
  • Підвищення рівня суспільної довіри до суду і спрощення судових процедур.
  • Урегулювання режиму роботи судового персоналу і доступність його населенню у зручний час.
  • Надання якісних юридичних консультацій дистанційно.
  • Надання консультацій щодо типових запитів
  • Відповідність ставок судового збору фінансовій спроможності громадян.

Останній пункт стосується запровадження нових ставок судового збору (див. суд-збір) з 1 вересня поточного року, згідно із законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору». Зокрема, наголосив юрист, у документі є категорії справ, при вирішенні яких збір не сплачується, що не повідомляється вчасно громадянам деякими представниками судочинства.

Саме з метою фінансової доступності юридичних послуг у Кіровограді відкрито Центр із надання безкоштовної вторинної правової допомоги, про діяльність якого розповів заступник начальника відділу попередньої роботи з клієнтами Центру Станіслав Березніченко . З 1 липня до установи звернулося більше 670 громадян, запити яких було розглянуто чи перенаправлено до компетентних органів. Клієнти центру (а це малозабезпечені громадяни, діти-сироти, учасники бойових дій, зокрема в зоні АТО та інші) мають змогу одержати якісну допомогу кваліфікованого юриста, плата за послуги якого відшкодовується державним коштом.

Представник ГО «Фонд розвитку ініціативи громади», один із грантерів ГО «Територія успіху», Леонід Жовтило наголосив на важливості відкриття подібних осередків у сільській місцевості та публічності й відкритості для населення місцевих правозахисних організацій. Оскільки для людей із сіл причиною проблеми доступу до обізнаності у своїх правах та їхнього захисту є, в основному, територіальна віддаленість від районного чи обласного центру.

Підбиваючи підсумок зібрання, Євген Гурницький пригадав події дворічної давнини  і зазначив, що більшою мірою допомогло б уникнути численних людських жертв саме належне ставлення держави до громадян як єдиного джерела влади. Про що слід пам’ятати не лише раз на рік.


No comments (Add your own)

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.