Бюджетний процес у Кропивницькому: ті самі «граблі»

Прийняття бюджету міста Кропивницького щороку викликає чимало питань у активних громадян. Справа в тому, що обласний центр лишається серед міст, де відсутні громадські обговорення бюджету. Відповідно, повне і змістовне обґрунтування проекту бюджету публічно відбувається лише безпосередньо перед голосуванням, під час сесії міської ради.

Бюджет 2018 міста Кропивницького планувався своєчасно, згідно норм бюджетного права. Традиційно було використано програмно-цільовий метод, бюджетний регламент, діяльність робочих груп. Тут в першу чергу, виникають питання до програм, під які обраховується бюджет. Більшість програм не містять наповнення та реальних індикаторів виконання та моніторингу. Відповідно, протягом року депутати постійно вносять зміни як до самих програм так і до міського бюджету.

Питання до програм 2018 року виникли у депутатів вже під час «бюджетної» сесії міської ради. На пленарному засіданні депутати спробували внести на голосування питання про внесення змін до програми з благоустрою міста. Виявилось, що не всі депутати були ознайомленні зі змінами в деякі програми, винесені на голосування.

Саме засідання сесії, на якому розглядався проект рішення про бюджет, була заздалегідь анонсована і відбулась у визначені законом терміни – 21 грудня. «За» проголосувало 38 депутатів. Щодо публічності процесу голосування – то на саме пленарне засідання був забезпечений безперешкодний доступ громадян. Протокол пленарного засідання сесії, на якій було прийнято рішення про бюджет, на дату 3 лютого 2018 року на сайтівідсутній. Натомість результати голосування розміщені. можна знайти на сайті міської ради.

У 2018 році бюджет Кропивницького складатиме 2 млрд. 593 млн. грн., з яких 1,341 млрд. – субвенції, 1,178 млрд. грн. – податкові та неподаткові доходи. Серед видатків за галузями, найбільше фінансування отримає сфера освіти – 710,6 мільйонів гривень. Охорона здоров’я буде профінансована на 245,2 мільйона гривень, ЖКГ – 215, 6 мільйона гривень. На пільги у громадському транспорті планується використати 71,5 мільйон гривень, на будівництво і капітальні ремонти – 80 мільйонів гривень. На ремонт доріг спрямують 77 мільйонів. Найбільша питома вага видатків бюджету розвитку передбачається по головному управлінню ЖКГ, а саме: 93 млн 856 тис. грн. на капітальний ремонт житлового фонду, відновлення мереж зовнішнього освітлення та доріг.

Для порівняння, у 2017 році, після всіх редакцій і змін, бюджет Кропивницького склав 2,4 мільярди гривень.

На сьогодні бюджет міста у вільному доступі знаходиться на сайті міської ради. Але інформація розміщена на сайті, є малозрозумілою для більшості громадян. Доречним би було використання платформи¸яка візуалізує дані. Наприклад, OpenBudget.

No comments (Add your own)

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.