КОЛИ МИ ГОВОРИМО ПРО УСПІХ: ВІДКРИТЕ ЗВІТУВАННЯ ГРОМАДСЬКИХ АКТИВІСТІВ КІРОВОГРАДЩИНИ (ОНОВЛЮВАТИМЕТЬСЯ)

Коли ми говоримо про успіх, на думку часто першими спадають Стів Джобс, імена розкручених зірок кіно чи лауреатів MTV, Джоан Роулінг з її “Гарі Поттером” чи Тарас Шевченко (настільки популярний, що про нього соромно не згадати). Насправді ж тих, хто зараз творить нашу історію, залишаючись, можливо, не надто публічним, всесвітньо відомим, мега-заможнім чи просто небайдужим і живим — набагато більше. Вони теж живуть мріями змінити життя України, Кіровограда, села чи селища області на краще і реалізують їх. І вони серед нас.

20 квітня у гостинній залі Обласної бібліотеки для юнацтва зібралися представники 14 неурядових організацій, ініціатив та просто громадських активістів для відкритого звітування про свою діяльність. Ініціатором зустрічі стала правозахисна громадська організація “Територія успіху”, яка започаткувала відкриті звітування торік. Роль модератора виконувала відома журналістка і громадська діячка, голова правління ГО “Територія успіху” Зоя Лебідь. Вона слідкувала за регламентом — “7 + 1 хвилина (для оплесків)”: адже результатів роботи так багато і вони дійсно вражають.


Відкрила захід своїм виступом виконавчий директор ГО “Територія успіху” Інга Дуднік. У травні цього року організація відзначає свою 8 річницю. Вісім років доступності правової допомоги населенню, самовдосконалення і розширення напрямків роботи. Так, із 2010 р. організація є дійсним членом Української Гельсінської спілки з прав людини, і надання безкоштовної правової допомоги залишається її пріоритетним напрямком. Окрім того, започатковано регрантингову діяльність, надано змогу для професійної реалізації ВПО, члени організації входять до громадських рад при органах місцевого самоврядування, організовують громадські акції, беруть участь у тренінгах і стажуваннях. щоб потім ділитися своїми навичками з іншими (детальніше —  у річному звіті на сайті ТУ).

Естафету підхопили гості — представники вже знаних і нових громадських організацій, ініціатив міста й області:

 

Юлія Шкурупій, БО БФ “Берегиня миру” (Кіровоград)

У 2015-му “Берегиня миру” отримала можливість втілити один важливий проект. Його мета полягала умоніторингу освітніх закладів у сфері держзакупівель.  Так вийшло, що до цього настільки ретельно цей процес не вивчався у Кіровограді.  Та попри труднощі у комунікації (ігнорування запитів, як мінімум), проект мав вражаючі результати, які були оприлюднені на прес-конференції та під час круглого столу. Починалося все із відвідування тендерів та запитів у навчальні заклади з приводу закупів продуктів. Зрештою, до організації долучилися представники (здебільшого, представниці) родин школярів та дошкільнят, тож природнім стало рішення про формування Батьківської ради . Тепер у планах — контроль витрат, а згодом і цілковите скасування позабюджетних внесків у фонд школи.

 

Людмила Кривченкова, ГО “Олександрійський гендерний інформаційний центр” (Олександрія)

…представила результати проекту “Активна жінка — успішна громада”.  Він є одним із тих втіленням ідей, що допомогло мобілізувати громаду на місцях. Такі тренінги буквально відкрили вікно можливостей для реалізації потенціалу сільських громад. Ланцюжок тренінгів створив ініціативні групи, активісти яких вже мали набір реальних інструментів і навички їх використання за потребами місцевих жителів. Ключовими моментами для Олександрійщини (у тому числі с. Нової Праги, Червонокам’янки та Добронадіївки) стало створення чи відновлення дитячих майданчиків та зон відпочинку.

 

Наталя Зайцева, Ініціативна група “Dumka”; ТІМО “Відкриті двері” (Кіровоград)

Кіровоградські активісти спрямували свою роботу на суспільну інтеграцію родин із числа ВПО. Шлях обрали творчий — проведення майстер-класів із декоритивно-прикладного мистецтва: квілінгу, декупажу… Організатори були приємно вражені активністю запрошених родин ВПО — більше 40 за період проведення (а ще до того багато місцевих жителів із дітками), деякі учасники приходили на повторні заходи. Такі процедури арт-терапії допомогли новоприбулим кіровоградцям освоїтися на новому місці, познайомитися між собою та, особливо для дітей, знайти нових друзів тут.  А ще приємно і з користю провести вихідні.

 

Анатолій СтоянІніціативна група зі створення НУО (Кіровоград)

…познайомив глядачів із роботою групи над моніторингом ефективності громадських приймалень місцевих депутатів. Згідно вимог законодавства України, мати громадську приймальню для депутата — не особиста примха, а обов’язок. Про який і вирішили активісти нагадати місцевим чиновникам. Приймальні вдома чи серед ринкових забудов, зазначив доповідач, — значення не має. Головне, — їхня доступність для громадян і присутність на місці у потрібний час обранця від народу.

 

Дар’я Ратушняк, ГО “Березівчанка” (Олександрія)

Проект “Акорди творчості й добра” став знахідкою для с. Березівка та його жителів. Вони згуртувалися навколо символу духовності сільської громади — будинку культури. Усвідомивши, що фандрейзинг сам по собі ніяк не стосується виборів (розпал проекту припав на осінь-2015), мешканці згуртувалися для креативного брейн-шторму. У результаті, зібравши ідеї, представили їх на розгляд громади і провели  “Аукціон добрих справ”. Виручені кошти за “продані” ідеї пішли на реалізацію ідей-переможців. Більше про діяльність у рамках проекту — за посиланням.


Світлана Боровська
, ГО “Простір взаємодії” (ГО “Творчість. Ініціатива. Енергія”, Олександрія)

Проект “Територія “Support Life” був спрямований на соціальну адаптацію дітей із родин ВПО у новому колективі та готовність місцевих дитячих колективів прийняти новеньких. Це завжди актуальна проблема для багатьох дитячих колективів: батьки зайняті забезпеченням належних фізичних умов існування родини, не завжди спитають про справи у школі, перекладаючи відповідальність за виховання на вчителя. Натомість дитина може у той час замовчувати бійки, сварки та інші непорозуміння, про які і вчитель не здогадується.  Будь-якій дитині це важко пережити самому. без необхідної підтримки. Тим паче, коли до всього дитина пережила стрес, пов’язаний із вимушеним переїздом від рідної домівки, школи, друзів. Згуртування дітей відбувалося шляхом ігор, творчих  та інформаційно-розважальних заходів. Також, за проектом, місцеві бібліотеки оснастили точками вільного доступу до мережі інтернет (на жаль, досі недоступна розкіш для багатьох місцевих сіл), тож ВПО мають змогу підтримувати скайп-зв’язок із рідними та друзями, яких довелося залишити.

 

Дмитро Бабак, ФРІ Кіровоград

Про три основні принципи, подолання стереотипів та результати кіровоградських “фрішників”.

Першим кроком до громадської діяльності керівника обласної ФРІ стала таборівки для лідерів. Незліченна кількість знайомств із “не просто молоддю, а активною молоддю”, громадськими діячами. волонтерами, лідерами думок стала кроком на шляху до подолання стереотипів пасивності, штибу, щоб ти не робив, твої зусилля будуть марними. Так з’явився перший принцип Дмитра: “Якщо ти віриш, що навколишнє середовище можна змінити, — ти зміниш його”. А з такою кількістю однодумців по всій Україні (зараз в організації 900 зареєстрованих членів у 37 містах України) тим паче!

“Зараз дуже мало проактивних людей. Є багато тих, хто проявляє активність, але тих, хто стає генератором змін бракує”. Тому кіровоградська ФРІ ініційовує та успішно проводить низку заходів: тренінги (з проектного менеджменту, pr-менеджменту та багатьох різноманітних напрямків), збір книг на Схід, виступ піаніста-екстреміста, Студентський антикорупційний форум, Школа громадського діяча та багато інших. За час дії акції “Допомогти може кожен” було залучено 100 донорів та зібрано 40 літрів донорської крові (заразформується база постійних донорів).

Нарешті, наголошує Дмитро, важлива синергія. Бо коли проактивні люди об’єднуються, їхня віра у зміни на краще і спільні дії роблять зміни дійсністю.

Тетяна Козловська, ІОДЦ “Духовність” (Новоукраїнка)

Світ навколо нас змінюється, ми самі змінюємось. А якщо зробити для цього світу щось

2003 р. районна бібліотека, читацький клуб. Зібрав освічених реалізованих людей нашого міста. 2005 легалізована організація. Люди поважного віку, інваліди… яким потрібна допомога. ГО вирішила опікуватися цими людьми. співпраця з обласною жіночою гром. службою. Важко переживати міжпроектний період, коли немає фінансування. Всім районом ми вчилися писати проекти, фандрейзингу, ми вчилися вчитися. З обмеженими можливостями, та намагалися реалізовувати хоча б те, що є.

На фото ви бачите представників нашої місцевої влади, своє бачення на круглих столах. Найважливіший результат – підписання договору. Організація населення, створення ОСББ. Суттєво важливе придбання фотоапарату, ноутбука, фліпчарту, більше 25 активних учасників, що їздили по району. Можливість опанувати досвід ін. організацій, побувати у Львові.

 

Ірина Дишлова, ГО “Взаємодія” (Компаніївка)

Я педагог за освітою, маю стаж більше 20 років, маючи двох дорослих дітей, хочу далі передавати свій досвід.
Багаторічна співпраця із ГО “Взаємодія” дозволяє сказати, що на локальному рівні ця організація творить дива: настільки креативно активісти підходять до залучення громади з вирішення проблем,
“Безпека дорожнього руху – турбота кожного”, завдяки якому на вулицях з’явилися дорожні розмітки,
“Шлях до успіху починається з дитинства” – дитячий табір для родин, які потрапили у скрутне становище внаслідок фінансової кризи. “Чисте селище – гідне здорове життя” – флешмоб з метою привернення уваги до проблеми облаштування громадських вбиралень. На 5 тис. жителів було всього 3 вбиральні. Після привернення уваги до проблеми акцією відремонтували наявні та побудували ще дві.

Під час тренінгів навчено 21 бібліотекаря проводити громадську освіту, розвалена єдина в с. Першотравенка криниця. Виділено гроші для

 

Олександр Гавриленко, Інститут сприяння розвитку інформаційного суспільства (Кіровоград)

Заснована 2011 року, організація Світловодськ, Олександрі, Знам’янка. 3 проекти без грантової підтримки, за ентузіастом науковців. Акцентували увагу на потенціалі науковців, що існує без структури. електронний майданчик для ГО Жінки за майбутнє України. Все, що ми можемо отримати безкоштовно. ГО – динамічна структура, яка розвивається. Такою є наша ГО, готова до змін, готова до викликів потреб своєї цільової аудиторії. У планах – створити інформаційний майданчик для громадських активістів області, який би безпосередньо. Розвиток інноваційних проектів на теренах області.

 

Леонід Жовтило, ГО “Фонд розвитку ініціатив громади” (Мала Виска)

 

Людмила Шукрута, Кіровоградська обрасна громадська організація матерів дітей-інвалідів “Серце матері”(Кіровоград)

 

 

Ірина Ткаченко, Мережа освітніх кемпів “Чистий простір”, Ініціативна група “Центр громадських ініціатив “Сова” (Кіровоград)

Про таборівку як спілкування, альтернативу соцмережам і одноманітному формальному навчанню. Про освітні ініціативи як марафон, про життя як марафон та проактивну діяльність мешканців міста і плоди, які вона може дати говорила викладач, натхнениця і громадська активістка Ірина Ткаченко. На прикладі ініціативного центру “Сова” та мережі кемпів “Чистий простір” можна яскраво побачити, як ідея просто поностальгувати, відновити формат таборівок у маленькому кіровоградському селі і зробити їх тематичними перероджується у глобальний (поки що всеукраїнський) рух.

Попри слово «звітування», цей захід став критичною концентрацією активних людей міста й області, зацікавлених у якісних змінах на краще; майданчиком для вільного спілкування із однодумцями, обміну досвідом втілення ідей та генерування нових, а також знайомства з метою подальшої співпраці.

No comments (Add your own)

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.